Międzynarodowy Plener Malarski

Międzynarodowy Plener Malarski jak i Sympozjum Kultur Lokalnych jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się od 2006. W zabytkowej i niepowtarzalnej atmosferze Starego Sącza spotykają się artyści z całego świata (dotychczas uczestniczyło 130 artystów z 16 krajów od Japonii, Chin po Hiszpanię  i Białoruś) aby  tworzyć  zainspirowani  krajobrazem i kulturą Małopolski, wymieniać  artystyczne doświadczenia oraz zaprezentować swoją twórczość lokalnej społeczności i turystom.

W tym roku Międzynarodowy Plener Malarski i Sympozjum Kultur Lokalnych odbędzie się w dniach 16– do 28 lipca.

Udział weźmie 16  artystów z Japonii, Chin, Włoch, Francji,  Białorusi,  Łotwy,  Armenii, Węgier, Hiszpanii i Polski.

Jak co roku artyści będą pracować nad swoimi dziełami w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Na dwa tygodnie szkolne klasy  zamienią się w pracownie dla artystów. Część uczestników pleneru będzie zapewne przygotowywać  swoje szkice w plenerze. Podczas sympozjum kultur artyści będą prezentować  filmy o swojej sztuce wykonanej w prywatnych studiach w miejscowościach gdzie mieszkają. Co roku wywołuje  to ogromną dyskusję o tym jak lokalne środowisko prowokuje artystę do czerpania z niego tematów. Podczas swojego pobytu artyści znajdują też czas na zwiedzanie Starego Sącza i okolic. Przeddzień wernisażu na starosądeckim rynku budowana jest drewniana konstrukcja, którą artyści malują wraz z lokalna społecznością.

Wspaniałym rezultatem jest  końcowa wystawa indywidualnych prac malarskich zaprezentowana w Galerii pod Piątką. Po wernisażu następuje happenig na starosądeckim rynku , podczas, którego zostaje spalona rzeźba, konstrukcja.

20.07. g. 18:00 Sympozjum – Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

27.07. g. 10:00 Budowanie konstrukcji na rynku w Starym Sączu

28.07. g. 18:00 Wernisaż wystawy prac artystów w Galerii pod 5 , po wernisażu happening.

Serdecznie Was wszystkich zapraszam. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Plakat autorstwa Piotra Nowińskiego.