13 Międzynarodowy Plener Malarski i Sympozjum Kultur Lokalnych

W tym roku 13 Międzynarodowy Plener Malarski i Sympozjum Kultur Lokalnych odbył się w dniach 16– do 28 lipca.

Udział brało 15 artystów z Japonii, Chin, Włoch, Francji, Białorusi, Łotwy, Armenii, Węgier, Hiszpanii i Polski.

Jak co roku artyści mieli przygotowane pracownie, w centrum miasta, gdzie malowali. Część uczestników pleneru przygotowywała swoje szkice w plenerze. Podczas Sympozjum Kultur Lokalnych w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbył się pokaz filmów krótkometrażowych, które poprowadzili Alicja Palechowska i Jacek Rokosz . Co roku wywołuje to ogromną dyskusję o tym jak lokalne środowisko prowokuje artystę do czerpania z niego tematów. Podczas swojego pobytu artyści mieli też czas na zwiedzanie Starego Sącza i okolic. Zwiedzili Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Krynicę, platformę widokową na Woli Kroguleckiej, Bobrowisko i zażywali kąpieli w Starosądeckich Stawach. Przeddzień wernisażu na starosądeckim rynku budowana była drewniana konstrukcja- ryba, którą artyści malowali wraz z lokalną społecznością.

Wspaniałym rezultatem jest końcowa wystawa indywidualnych prac malarskich zaprezentowana w Galerii pod Piątką. Można ją zobaczyć do końca sierpnia.

Po wernisażu odbył się happenig na starosądeckim rynku , podczas, którego grillowaliśmy wielką rybę. Straż pożarna na koniec ugasiła resztki konstrukcji i tak zakończyliśmy 13. Międzynarodowy Plener Malarski.

Warto również wspomnieć, że podczas pleneru w Galerii pod 5 odbywała się wystawa prac założycieli pleneru Teresy Platy- Nowińskiej i Mariana Nowińskiego.

Wielkie dzięki dla wszystkich tych co mi pomagali !!